Obsługiwane przez usługę Blogger.

Goniec vs Skoczek - przykłady (VII)

Dla przypomnienia, w poprzednim poście z tego cyklu tematycznego zaprezentowane zostało zadanie szachowe porównywane do słynnego studium Richarda Retiego. Nadszedł czas na pokazanie rozwiązania do owego problemu.

Myślę, że nikomu, nawet osobom nieobeznanym w tematyce kompozycji szachowej, nie trzeba przedstawiać postaci Genricha Kasparjana. Jeden z pierwszych arcymistrzów kompozycji szachowej, obok Aleksieja Troickiego i Henriego Rincka uznawany za najwybitniejszego eksperta i twórcę studiów szachowych z zakresu gry końcowej. Ponadto, całkiem solidny szachista w grze praktycznej, uhonorowany tytułem mistrza międzynarodowego.

Kasparjan opublikował poniższe zadanie ponad 60 lat temu. W nim, białe ratują się od przegranej dzięki "chirurgicznej" precyzji w grze obronnej, która w efekcie pozwala na ustawienie remisu pozycyjnego:

Autor: Genrich Moisiejewicz Kasparjan, Szachmaty w ZSRR 1952


W poprzednich przykładach prezentowano problemy szachowe, w których obie strony, białe i czarne, dysponowały po jednej figurze z zestawu goniec - skoczek. W kolejnych przykładach przedstawione zostaną zadania z większą ilością materiału na szachownicy. Jedno z takich zadań zostało zamieszczone poniżej.

Jak powszechnie wiadomo, dwa skoczki to za mało, by móc zamatować samodzielnie. Gdy na szachownicy znajdzie się jednak drobna pomoc w postaci piona, wówczas para skoczków jest w stanie zdziałać wiele:

BIAŁE ZACZYNAJĄ I WYGRYWAJĄ


zadanie szachowe

0 komentarze :

Prześlij komentarz