Obsługiwane przez usługę Blogger.

Goniec vs Skoczek - przykłady


Na forum szachowe.pl niedawno została poruszona kwestia końcówek goniec kontra skoczek. Końcówka budzi dużo emocji, gdyż jest to odwieczny pojedynek między dwoma rywalami o to, który z nich wykazuje większą przydatność, gdy partia wkracza w fazę gry końcowej. 

Nie można rozstrzygnąć tego problemu jednoznacznie, bowiem ile osób - tyle opinii. Wiele zależy od sytuacji na szachownicy, ale każdy też ma swoje upodobania i jeden woli grać skoczkiem, a drugi przychyla się do posiadania po swojej stronie gońca.

W tym i kolejnych postach chciałbym zaprezentować po 3 końcówki dla każdej ze stron (czyli razem 6 zadań), w których odpowiednio goniec okazuje się być tym lepszym, a w kolejnych pozycjach to skoczek wykazuje większą przydatność.

Poziom zadań będzie dozowany, począwszy od w miarę prostych pozycji, przechodząc do bardziej skomplikowanych, a skończywszy na zadaniach, wymagających od szachisty już dużych umiejętności w grze końcowej. Prezentowane problemy z reguły składają się z prostych, "normalnych" pozycji, dlatego też mogą mieć zastosowanie w grze praktycznej

Zaczynamy od przykładów z gońcem w roli głównej, na pierwszy rzut idzie takie oto zadanko:

POZIOM 1. (PODSTAWOWY) - BIAŁE ZACZYNAJĄ I REMISUJĄ



Zadanie jest z tych "z brodą", liczy już sobie ponad 100 lat, ale mimo swego wieku nadal zadziwia prostotą i błyskotliwością w jednym. Jego twórcą jest szwedzki problemista Holm, specjalizujący się w tworzeniu studiów szachowych:

Autor: Ernst Fredrik Holm, Sydsvenska Dagbladet Snällposten 1910

0 komentarze :

Prześlij komentarz