Obsługiwane przez usługę Blogger.

Goniec vs Skoczek - przykłady (IV)


Po zademonstrowaniu zadań, w których wiodącą rolę odgrywał goniec, czas przejść do kolejnych przykładów. Tym razem skupimy się na skoczku.

Skoczek stwarza ciekawe możliwości gry, ale w niektórych pozycjach może wykazywać słabość, przykładowo w końcówkach typu lekka figura i pion przeciwko lekkiej figurze. Akurat w odniesieniu do omawianych przykładów, czyli grze przeciwko gońcowi, białe, mając konia po swojej stronie, mogą mieć kłopoty z realizacją przewagi.

W podręczniku gry końcowej, wydanym w latach pięćdziesiątych przez dr Maxa Euwe i Davida Hoopera, można wyczytać, że:

Najmniej korzystną kombinacją dla białych jest połączenie skoczka i pionka, walczących przeciwko gońcowi. Czarne w większości przypadków remisują, jeśli ich król znajduje się w pobliżu akcji(...) 
Nawet w pozycjach, w których czarny król jest w oddaleniu od głównej akcji na szachownicy, białe, aby wykreować sobie szansę do wygranej, potrzebują zaawansowanego piona. 

Ten komentarz odnosi się do pozycji, w których białe dysponują jednym pionem, dlatego też nie należy przyjmować go za decydujący czynnik, świadczący o wyższości gońca nad skoczkiem. Wystarczy dodać kilka bierek na szachownicy i wartość figur może ulec weryfikacji na korzyść konia.
Tyle teorii, przejdźmy do praktyki, analogicznie jak poprzednio pojawią się trzy zadania, zaczynając od najprostszego, skończywszy na najtrudniejszym przykładzie.

POZIOM 1. (PODSTAWOWY) - BIAŁE ZACZYNAJĄ I REMISUJĄ

 



Autorem zadania jest rosyjski problemista Aleksiej Selezniew (1888-1967)

Obok kompozycji szachowej zajmował się także grą praktyczną - był całkiem solidnym szachistą. Faktem jest, że poziomem odstawał od najbardziej znanych mistrzów szachowych, ale prezentował umiejętności, pozwalające mu grać w mocnych turniejach z najsilniejszymi. 

W latach dwudziestych odniósł szereg cennych zwycięstw w bezpośrednich partiach, między innymi z Akibą Rubinsteinem, Siegbertem Tarraschem oraz Maxem Euwe. Te rezultaty stanowią dobre świadectwo szachowych umiejętności/

Autor: Aleksiej Siergiejewicz Selezniew, Szachmaty w ZSRR 1940 

0 komentarze :

Prześlij komentarz